Jdi na obsah Jdi na menu
 


Živí se převážně lovem a jejich nejčastější kořistí bývají tuleni. Pro ledního medvěda je snadné vypátrat doupata tuleňů, protože mají velmi dobře vyvinutý čich. Jsou schopni ucítit pach mrtvé velryby i na vzdálenost několika kilometrů a doupata tuleňů najdou, i když jsou více než jeden metr pod sněhem. Své tulení oběti zabíjí jediným mohutným úderem do hlavy. Ze své kořisti zkonzumuje kůži, tuk a vnitřnosti. Během letních měsíců žere dokonce i různé bobule a někdy uloví i nějaké suchozemské savce.

Jako jedna z největších šelem nemá lední medvěd na souši svého přirozeného nepřítele. Avšak ve vodě pro něj velké nebezpečí představují mroži, kteří na něj útočí zespodu a kly mu rozpářou břicho. Ještě větší nebezpečí pro něj však představuje kosatka dravá.

Zajímavosti

 • Játra ledního medvěda jsou jedovatá. Obsahují totiž příliš velké množství vitamínu A.
 • Černý čenich medvěda ledního je za jasného dne viditelný dalekohledem až na vzdálenost několika kilometrů. Pokud se medvěd lední plíží za kořistí zakrývá si čenich tlapami, aby nebyl brzy odhalen.
 • Když je medvěd lední okolnostmi donucen dokáže vyvinout rychlost až 40 km/hod, ale rychle ho taková zátěž unaví. Normálně se pohybuje rychlostí jen 3 až 6,5 km/h.
 • Medvěd lední má oranžovou kůži, aby lépe vstřebával teplo.
 • Jeho kožešina je výborným izolačním materiálem, ledního medvěda nelze zachytit termovizí (reaguje na teplo)
 • První úspěšný odchov mláděte v zajetí se podařil v roce 1942 v ZOO Praha.  

 

 • Medvěda ledního v přírodě asi neuvidíte, leda, že by ste se vydali do polárních oblastí, což nepředpokládám. Má krásnou, bílou a hustou srst, která ho chrání před místními mrazy. Bílá je proto, že se pohybuje po sněhu a ledu. Dříve se řadili do řádu psovitých šelem a jsou jim i trochu podobní. Dosahují délky až 3 m a výš výšky 160 cm v kohoutku a mohou vážit v některých případech až 1000 kg. Dožívají se věku pod 30 let.
  Umí výborně plavat a potápět se. Pomáhá si širokými tlapami s plovacími blánami. Žije obvykle samotářsky, jen v místech, kde je dostatek potravy, se shromáždí i několik desítek medvědů. V posledních letech vyhledávají medvědi okolí měst, kde hledají zbytky jídel na smetištích.
  Živí se mořskými rybami, tuleni, mršinami kytovcůhlodavci…
  Něco o rozmnožování…. Samice je březí 9 měsíců, ale prodělává tzv. utajenou březost - oplozené vajíčko se začne rýhovat, potom se jeho vývoj zastaví, aby pokračoval až v příhodnou dobu. Samice rodí v období zimního klidu 1-3 neobvykle malá mláďata (hmotnost mláděte tvoří 0,23% hmotnosti matky), vodí je do věku 2-3 let. Mláďat dospívají ve 4-8 roce života.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kravina

(blbost, 21. 2. 2010 12:31)

co to je to di na wikipedia a tam je to samy ale jwe tam toho vic

-----

(pabo, 2. 11. 2009 14:26)

moc hezke

picovina

(gugu, 2. 11. 2009 14:24)

picaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa jjjjjjjjjjjjjeeeeeeeeeeeeeeeeee tttttttttttttttttttttttoooooooooooooooooooooooooo vvvvvvvvvelkaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaapicovina